Opisane co się da

Lornetka do obserwacji astronomicznych – czy to się sprawdza?

Paź
11

Wiele Wielu ludzi uważa, że jedynym sprzętem odpowiednim do obserwacji astronomicznych jest teleskop. Natomiast lornetka również się przyda, i to nie tylko początkującym pasjonatom podziwiania gwiazd. W których sytuacjach się ona sprawdzi i dlaczego nie warto z niej rezygnować?

Dla amatorów

Osoby nie mające jeszcze praktyki w obserwowaniu nocnego nieba oraz próbowaniu osobnych gwiazdozbiorów niechybnie spotkają się z trudnościami w obsłudze teleskopu z dużym powiększeniem oraz małym polem widzenia. Lornetki wyraźnie lepiej sprawdzą się w czasie nauki rozróżniania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak także lepiej widzialnych. Prócz tego jest to sprzęt bardzo dobry do podglądania Księżyca – nawet gdy posiadamy lornetkę o mniejszym powiększeniu, bez kłopotu zobaczymy dziury a także wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą można także obserwować jaśniejsze planety, przykładowo Gwiazda Poranna, Czerwona Planeta, Saturn bądź Jowisz.

I dla zaawansowanych

Wraz ze nabywaniem doświadczenia oraz większej znajomości mapy nieba nocnego można postarać się o przyrząd gwarantujący spore powiększenie. Jednak nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy całkowicie rezygnować z stosowania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, gdy będziemy potrzebowali ekspresowo odszukać wiele celów, lub zlokalizować jeden słabszy, którego pozycje względem jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w przypadku pierwszych obserwacji astronomicznych, lecz będzie również odpowiednia w trakcie kolejnych sesji. W związku z tym wskazane jest poszukać osprzętu solidnej jakości, który posłuży nam przez sporo lat oraz będzie wygodny w wykorzystywaniu. Pamiętajmy, że lornetki do podziwiania nocnego nieba powinny posiadać szeroką średnice obiektywu.

Comments

Comments are closed.